5 Ocak 2016 Salı

Kazakları Kırpıp Kırpıp Yenilemek

Bu kışın başında tüm dolaplarımı boşaltıp giymediklerimden kurtularak yenilere yer açmak kararı almıştım. Fakat dolapları açtığımda yıpranmış ya da tüylenmiş birkaç kazak dışında kalanların çok severek aldığım şeyler olduğunu görünce onları biraz değiştirerek, aslında bayağı kesip biçerek, istediğim şekle sokmaya karar verdim.
Bu yazının konusu olan iki hırkam da geçen yıl internetten çok beğenerek aldığım parçalardı. Hırka son yıllarda özellikle işyerimde olmazsa olmaz kıyafetim olmaya başladı. Ceketten daha spor ama yine de ofis kıyafetine kazaktan daha yakın diye düşünüyorum. İçine gömlek ya da bir kolyeyle şık ve resmi bir kıyafete dönüştürebiliyorum. Neyse bu hırkalar geldiğinde boylarının çok uzun olduğunu gördüm. Uzun hırkalar moda olsa da ben genellikle kalça hizasındaki hırkalarla kendimi daha rahat hissediyorum. Bunları da bir iki defa giydim ama içime sinmediği için bir köşeye attım.
Kesme biçme işleminin ilk denekleri oldular böylece. Triko dikme deneyimlerime güvenerek işe başladım. Önce hırkaların boylarına karar verdim ve iğneledim.

Sonra makinemin zigzag dikiş ayarında lastiğin 5 mm kadar altından diktim. Desen delikli olduğundan desenli kısmından dikersem daha az farkedilir diye düşündüm ki gerçekten öyle oldu. Dikişim desenin arasında kaybolup gitti.

Kazağı düzüne çevirip bir de o taraftan yine zigzag dikerek dikişin kabarmasını giderdim.


Baktım ki görüntü bence iyi,  arkadan katladığım yeri kestim.


Sonra hafifçe ütüledim.
Ve sonuç...

 Boynumdaki de kestiğim parça gördüğünüz gibi. Aceleyle hemen ona da zigzag çekerek atmasını önledim. Püskül ya da bir çiçek yaparak fular olarak kullanacağım. Şimdilik düşünüyorum.

İkinci hırkam da aşağıdaki gibi oldu. İkisini de tam alırken hayal ettiğim gibi giyebiliyorum. Kumaş pantolon kullanınca çok daha şık oluyorlar tabii.

İkisi de toplamda en fazla bir saatlik bir çalışma ile bitti. Ertesi gün de eşimin kolları bollaşmış kazağının kollarını kesip yeniden bastırarak kızıma yaptım. Arkasından benim üniversite yıllarında çok severek giydiğim ama şimdilerde pek salaş bulduğum kazağımı yeniden kesip şimdiki zevkime uydurdum.
Anlayacağınız benim dolap boşaltma işi hayal oldu. Dolabıma bir de bazamın altında bekleyenler eklendi. Ama vaktiyle çok severek giydiğim kıyafetlerimi yeniden giyebilme fikri de çok hoşuma gitti.
Hepinize mutlu ve bol dikişli bir hafta diliyorum.

16 yorum:

 1. Harikasın canım. Bu gidişle dolaplar hiç boşalmayacak...:)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, hiç boşalmıyor. Ama eski kıyafetler çok kaliteliymiş. Atmaya da kıyamıyor insan.

   Sil
 2. Aaaa valla süper,üzerinde de şık duruyor hiçte tamir olmuş gibi değil benimde geri dönüş projem var resimledim fakat yayınlayamadım :)
  Güzel günlerde severek giy cnm.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Bir şeyleri geri dönüştürmek bana çok iyi geliyor, kendimi pek bi becerikli hissediyorum.

   Sil
 3. Ah tekstilciler sizi bir yakalarsa var yaaa :))) Adamlar yakinda iflas bayragini cekecekler bizim yuzumuzden valla:)
  Cok guzel olmuslar, guzel gunlerde kullanin...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öyle ama onların yeni ürettikleri de bir iki giymeyle ya tüyleniyor ya sarkıyor. Eskiler taş gibi. İnsan atmaya kıyamıyor.

   Sil
 4. çok güzel olmuşlar, uzun hırkayı kısaltmak çok iyi fikir ben de eşimin kazaklarının kollarını çıkarıp o kollardan kızlarıma pantolon yapmıştım değerlendirmek dönüştürmek ne kadar keyifli değil mi.ellerine sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler. Ben de eskileri yenilemekten daha çok zevk alıyorum.

   Sil
 5. Dikiş makinesine elim yatkın olsa da hiç triko vs. dikmedim. Dolayısıyla şu an alık alık, hayranlıkla bakıyorum ortaya çıkana. :) Güle güle giyin. Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dikiş makinenizin zigzag dikişi varsa en kolayı triko dikmek. Elde bile dikilebilir üstelik. Kalıbı üzerine koy, kes dik. Esnediği için ince ince özenmeye bile gerek yok. Bir deneyin, evdeki tüm kazakların modelini değiştireyim diye bakarsınız.

   Sil