20 Nisan 2016 Çarşamba

Köpek Balığı Kalem Kutusu

Herkese Merhaba,
Yine baharla birlikte klasik dikişlerden biraz nefes alma dönemime girdim. Bu dönemlerde ya boyamalara ağırlık veriyorum ya da oyuncak, gibi değişik şeyler dikiyorum. Tepsilerim ve saksılarım; önlüğüm, aşçı şapkam, tutacaklarım, baykuşum ve lego çantam bu dönemlerde ortaya çıkanlar.

Bu sefer de sevgili dostum pinterestte görüp oğlum için yapmaya karar verdiğim kalem kutusu çıktı ortaya. Erkekler için dikilecek pek bir şey olmayınca bulduğum parçaları genellike kaçırmak istemiyorum.
Patronunu pinterestte buldum.

Kalemlerin geçeceği şekilde yaklaşık 1 cm kadar genişlettim. Biraz daha genişletsem daha iyi olurmuş ama kalemler sığıyor.
Üst kısmını daha önce diktiğim koltuk kılıfımdan kalan tay tüyü kumaştan, altını beyaz keçeden yaptım.
 Modelde ağıza dikilen fermuarla açılıyordu. Ama ben oğlumu tanıdığımdan ve balığın kuyruğuna doğru kaçacak olan silgi için herşeyi boşaltıp doldurmakla bütün dersi geçireceğini bildiğimden fermuarı üste aldım ve üst solungacın (ya da adı her neyse) hemen yanından diktim.


Dişlerini alt kısma kırmızı kumaştan kestiğin dikdörtgen biçiminde bir parçaya beyaz keçeden zigzag kestiğim beyaz keçeyi , iki parçayı karşılıklı dikerek yaptım.


İçini kırmızı yaptım. Kırmızı kumaşı solungaç ve kuyruğu olmadan patrona göre kestim, altına biraz elyaf koyarak baklava deseninde diktim.


 Dikerken önce solungaçları ve kuyruğunu doldurup diktim. Sonra kırmızı elyaflı astarı ve dış kılıfını iç içe koyarak diktim. Metre ile satılan fermuardan kullandım. Fermuarı araya koyarak makinede çevirmek zor olunca dış kısmı makinede, içini elde diktim. bazen el dikişleri makineden çok daha pratik oluyormuş, onu da öğrendim.Düşünüp tasarlama işi bir kaç gün sürse de bir akşam kesip, bir akşam diktiğim beni eğlendiren, oğlumun çok hoşuna giden bir iş oldu.

9 yorum:

 1. Önce yakışıklının yanaklarından öpüp sıkmak istiyorum maşallah allah bağışlasın canım... kalemliği son derece harika hazırlardan da daha sağlıklı yıka yıka kullansın ellerine sağlık harika olmuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Bence de sağlıklı olması çok önemli. Gitgide dışarıdan aldıklarımı azaltıyorum. Her ne kadar çocuklar dalga geçse de herşeyimi kendim yapmaya çalışıyorum.

   Sil
 2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 3. Çok güzel ellerinize sağlık bende çok yaptım çocuklar dalga geçsede zamanla annem daha güzelini yapar herşeye para vermezler.seve sevede kullanırlar tebrik ederim.

  YanıtlaSil
 4. Okulda herkesinkinden farklı şeyler kullanmak hoşlarına gidiyor. Ben de zevkle dikiyorum. Dikerken kendim de çok eğleniyorum.

  YanıtlaSil
 5. MaaŞAllah SubhanAllah Yüce Rabb'im bağışlasın hayırlı yazıları olsun İnşaAllah... Harika çok orjinal bir çalışma olmuş. Yakışıklı keyifle kullansın .

  YanıtlaSil
 6. Dualarınız ve güzel yorumunuz için teşekkürler. Allah hepimizin çocuklarını bağışlasın inşallah

  YanıtlaSil