27 Ekim 2016 Perşembe

EnGüzel Kırmızı En Güzel Beyaz Etkinliği

Çok uzun bir aradan sonra tekrar merhaba. Her zamanki gibi üretkenliğimin devam ettiği ama yayınlamaya gelince tembellik ettiğim günlerden sonra şeytanın bacağını sevgili İrem'in En Güzel Kırmızı En Güzel Beyaz Cumhuriyet Bayramı etkinliği sayesinde kırdım. kendime beyaz bir bluz diktim. Kalınca bir krepten pek fazla zorlanmadan diktim. Bedenini evdeki bluzlarımdan birini kullanarak oluşturdum, kollarını da birkaç defa kullandığım temel gömlek kalıplarından yaptım. Bu ikisini birleştirmede tembellik edince her seferinde tüm kalıpları ve bluzlarımı dağıtıyor, yeniden keşif yapıyorum.
Altına tam bir kan kırmızısı giymeyi çok isterdim ama kırmızı kesinlikle benim rengim değil. İçinde kendimi rahatsız hissediyorum. O yüzden bordo ile idare ettim. Pantolon hazır alınma ama tabiiki benim elimde bir tadilat geçirdi. O da bir sonraki yazıya, hazır yazmaya başlamışken.
Kollarını volanlı kestim ama tam daire çok geniş olacağından kol çevresinden 5 cm daha geniş bir daire oluşturdum. Sonra da daireden 5 cm'lik bir bölümü kestim, kola öyle geçirdim. Böylece hafif genişleyen ama göz yormayan bir kol çıktı ortaya. Rastgele, biraz hesapsız ama tam istediğim gibi oldu.
Şimdi de "ben yaptım, aman ha siz yapmayın" bölümüne. Sarı karbon kağıdını keşfettiğimden beri genelde her şeyde kullanıyorum kalıp çıkarırken. Daha önce de başıma gelmesine rağmen tembellik galip geldi ve bu bluzun kalıbını da sarı karbonla çıkardım. Ama iş bitip de bu izleri çıkarmaya gelince ne mümkün. Şu yepyeni bluz 3 defa makinede yıkandı, bir gece leke çıkarıcı ve kaynar suda bekletilip iyice çitilendi, bir gece de gözümü karartıp çamaşır suyu ve kaynar suda bekletilip çitilenip yeniden makinede yıkandı. Biraz açıldı ama hala benim gözüme dikişlerdeki sarı çizgiler takılıyor. Kaç bluz dikerdim bu kadar uğraşmaya. Diyeceğim karbon kağıdı iyi hoş ama her şeyde olmuyor. Biz you tube terzileri olarak pratiği severiz ama arada ninelerimiz nasıl dikermiş diye bakmakta fayda var.
Sonuç olarak sevdiğim bir bluz ortaya çıktı. Buna vesile olan İrem'e çok teşekkürler. Ve tabii ki Cumhuriyet Bayramı'na. Her geçen yıl bir öncekinden daha coşkulu kutlamamız ve sadece bayramlarda cumhuriyeti hatırlamamız dileğiyle. Herkese iyi bayramlar.


3 yorum:

 1. Bluzunuz çok güzel olmuş, ellerinize sağlık :) KOllarındaki dantel detaylarını da çok sevdim, heveslendim ben de yapmaya :))
  iyi günler dilerim

  YanıtlayınSil
 2. Çok güzel olmuş bluzunuz, ellerinize sağlık. Cumhuriyet bayramınızda şimdiden kutlu olsun, inşallah herkes cumhuriyetin değerini anlarda ilerde "ahh keşke" demez, sahip çıkalım Cumhuriyetimize :)

  YanıtlayınSil
 3. Özlem'cim bluzun şahane olmuş sana da çokk yakışmış ellerine sağlık, gülen yüzün solmasın hayatım.

  YanıtlayınSil